2 września 2017

O Kongresie

 

O Kongresie

 

Idea

Ideą Kongresu Miast Sportowych jest stworzenie unikalnej przestrzeni, w której mogliby dyskutować przedstawiciele różnych środowisk sportowych – samorządowcy, prezesi związków i organizacji sportowych, organizatorzy dużych imprez, byli sportowcy, trenerzy, przedstawiciele branży marketingu sportowego, dziennikarze sportowi.
 
Kongres Miast Sportowych jest jedyną w Polsce platformą wymiany myśli, spostrzeżeń i refleksji środowiska sportowego i samorządowego oraz służy integracji tych środowisk. To forum daje możliwość opowiedzenia o dokonaniach poszczególnych instytucji, wymiany doświadczeń podczas paneli i w kuluarach.
 
 

Historia Kongresu

Pierwszy Kongres Miast Sportowych odbył się 26 września 2016 r. i był imprezą towarzyszącą VII Kongresowi Regionów. Miejscem spotkań było Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. W wydarzeniu, na które złożyły się 3 imprezy: Kongres Miast Sportowych, Forum Trzech Sektorów i Kongres Regionów, łącznie wzięło udział ponad 1000 osób. Panele realizowane podczas Kongresu Miast Sportowych obejmowały takie tematy jak: „Infrastruktura Sportowa. Budujemy sportowe regiony w Polsce”, „Jak wychować Mistrza?”, „Sportowe Miasto” i „Duże wydarzenie sportowe – jak osiągnąć sukces?”. Dyskusje moderował redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Michał Pol.
 
Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w świecie polskiego sportu. Tak unikalnego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było. Setki gości na poszczególnych panelach, długie godziny zaciętej dyskusji, nowe pomysły na funkcjonowanie sportu w wielu aspektach i częste różnice zdań. Zarówno organizatorzy, jak i zaproszeni goście uznali Kongres Miast Sportowych za imprezę udaną – forum, którego w polskim sporcie brakowało. Redakcje „Przeglądu Sportowego” i Onetu postawiły sobie za cel, by kolejna, II edycja tego wydarzenia odbyła się na jeszcze większą skalę, zrzeszając kolejne środowiska.
 
Wierzymy, że współpraca ze sportowym miastem Toruń, jako gospodarzem II Kongresu Miast Sportowych zapewni sukces tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
 
 

Edycja 2017

Druga edycja Kongresu będzie obejmowała rozbudowaną część merytoryczną (sesję plenarną, trzy panele dyskusyjne oraz warsztat praktyka), strefę expo, uroczystą galę oraz wydarzenie towarzyszące – piknik sportowy dla mieszkańców Torunia.

Część merytoryczna

Podczas sesji plenarnej, trzech paneli dyskusyjnych i warsztatu metodycznego spotkają się goście z kręgu marketingu sportowego, przedstawiciele biznesu, byli sportowcy oraz samorządowcy. To doskonała przestrzeń dla networkingu i odpowiedniego eksperckiego pozycjonowania partnerów. Szacujemy, że część panelowa zgromadzi ok. 400 uczestników – przedstawicieli samorządów i szeroko rozumianego środowiska sportowego.

Strefa expo

Równolegle z aktywnościami biznesowymi i edukacyjnymi planujemy organizację Strefy Expo (stoiska ekspozycyjne), na które zaprosimy zarządców obiektów sportowych, producentów wyposażenia sportowego, przedstawicieli branży budownictwa sportowego, samorządowców oraz media.
 
Strefa expo będzie świetnym uzupełnieniem Kongresu i przerw między panelami dyskusyjnymi. Będzie także doskonałą okazją do prezentacji produktowych nowości, osiągnięć, niestandardowych rozwiązań i wymiany doświadczeń.

Gala

Ukoronowaniem II Kongresu Miast Sportowych będzie wieczorna, uroczysta Gala prowadzona przez redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Michała Pola. Podczas Gali nastąpi wręczenie nagród (statuetek) z dwóch okazji.

  • Po pierwsze, przyznane zostaną nagrody Sportowego Miasta Roku w 3 kategoriach: miasto do 100 tysięcy mieszkańców, miasto od 100 tysięcy do 250 tysięcy mieszkańców i miasto powyżej 250 tysięcy mieszkańców. Miasta w każdej kategorii nominuje redakcja Przeglądu Sportowego, a ostatecznego wyboru dokonuje Kapituła Kongresu, złożona z osobistości uznanych w środowisku sportowym. Głosowanie odbędzie się zgodnie z ogólnodostępnym regulaminem i będzie podlegać audytowi firmy Sponsoring Insight.
  • W drugiej części Gali ogłoszone zostaną wyniki 48. edycji prestiżowego rankingu najlepszych polskich lekkoatletów „Złote Kolce”, który tworzony jest corocznie od 1970 roku. Organizatorzy – magazyn Sport i gazeta Przegląd Sportowy – przeliczają na punkty wszystkie wyniki, zdobyte przez polskich sportowców w ważnych imprezach lekkoatletycznych w Polsce i na świecie w mijającym roku. W poprzednich latach najwyższe laury przypadły w udziale Anicie Włodarczyk i Piotrowi Małachowskiemu.

Piknik

W dniu poprzedzającym Kongres, 15 października (niedziela) pragniemy wspólnie zaprosić mieszkańców Torunia i okolic, a także media na rodzinny piknik sportowy. Gwarantujemy udział gwiazd sportu z Torunia i całej Polski oraz liczne atrakcje dla mieszkańców. Wydarzenie odbędzie się na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
 
 

Miejsce

Wraz z drugą edycją Kongres Miast Sportowych przeniósł się z Wrocławia do Torunia. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki – wielofunkcyjnym obiekcie, zaprojektowanym w międzynarodowym konkursie przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa i otwartym pod koniec 2015 roku.
 
Projekt sali na Jordankach otrzymał w 2010 roku nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny obiekt przyszłości. Miesięcznik „Architektura-Murator” zaliczył projekt Fernando Menisa do 25 najlepszych architektonicznych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 r. W grudniu 2014 roku projekt podkonstrukcji stalowej sali zdobył pierwsze miejsce w kategorii Inżynieria w międzynarodowym konkursie Tekla Global Bim Awards 2014.
 
Główne wejście do budynku znajduje się przy Alei Solidarności 1-3 w Toruniu.